У Первомайську запрацювала модель співфінансування програми ЗПТ – метадон можна купити в аптеці

02_10_У Первомайську запрацювала модель співфінансування програми ЗПТ

 

З початку лютого 2017 року на Первомайщині пацієнти ЗПТ мають можливість купувати препарати метадону в аптечній мережі «Фармація» на певний термін. Це вперше, коли люди отримали можливість не їздити на сайти ЗПТ щодня і таким чином економити – або час або гроші. За місячний курс терапії вони сплачують близько п’ятисот гривень, що для деяких пацієнтів виявилося дешевшим, ніж отримувати  препарат на сайті безкоштовно, але при цьому  щодня витрачати до 40 грн. на проїзд із віддалених сільських районів до сайту. За перші дні роботи програми її можливістю відразу скористувалось 5 пацієнтів, які раніше отримували  препарат на сайті безкоштовно Таким чином на сайті ЗПТ вивільнилися місця для потенційних пацієнтів із опоїдною залежністю, які наразі перебувають в черзі. Сайт має обмеження – обслуговує близько  50 осіб. Нова послуга відкриває можливості розширити мережу пацієнтів , і таким чином надати їм можливість повернутися до повноцінного життя.

Рецептурна купівля препарату – є складовою  моделі співфінансування програми ЗПТ, коли пацієнт сплачує за сам препарат, а держава за кошти місцевого бюджету фінансує решту складових програми – медичне обстеження, аналізи і т.д.

Впровадження рецептурної форми отримання ЗПТ на умовах співфінансування для більшості пацієнтів програми ЗПТ, а особливо тих, хто проживає у віддалених регіонах, значно полегшує життя. «Більшість учасників програми ЗПТ на Первомайщині – це чоловіки, віком від 27 до 56 років, що мають невисокий рівень освіти та тимчасовий заробіток, – говорить головний лікар ПЦМБЛ Олег Чекрижов, – а отже можливість отримувати замісну терапію за п’ятсот гривень та ще й раз на місяць (приблизно)– є великим підспір’ям для таких людей. В нашій ситуації – це найкращий варіант”.

Рецептурна купівля препарату стала можливою завдяки розробленій та запровадженій командою пілоту «Сталість ВІЛ послуг» на Миколаївщині нормативній базі. Їй передувало дослідження  «Готовність і можливість учасників програми ЗПТ і пацієнтів, які готуються до терапії, платити за деякі складові програми ЗПТ (на прикладі м. Первомайськ та Первомайського району Миколаївської області)» та аналітична робота із розрахунку вартості послуг. В результаті роботи було напрацьовано декілька альтернативних моделей співфінансування і за висновками проведеногоі дослідження обрана саме рецептурна форма, як найбільш життєздатна та ефективна. Крім того, така модель убезпечує пацієнтів від певних ризиків на отримання життєвоважливого препарату, зокрема від припинення закупівлі препаратів для ЗПТ коштом  міжнародних донорів  та надання їх лікувальним закладам   на безоплатній основі, або не своєчасних постачань через припинення грантів.

«Послугою купувати препарат за рецептом, – коментує ситуацію Олена Форостян, фахівець команди БОМОФ «Здорова нація», який впроваджує пілот «Сталість ВІЛ-послуг», – мають можливість скористатися пацієнти ЗПТ, які відповідають критеріям нового наказу та мають відповідне бажання. Таких на сьогоднішній день на Первомайщині вже п’ятеро осіб».

Згідно затвердженого наказу управління охорони здоров’я облдержадміністрації Миколаївської області №517Л від 26.09.2016р. потрапити до програми співфінансування і отримати можливість купувати препарат в аптеці можуть пацієнти, які відповідають наступним критеріям:

  • Термін перебування в програмі не менш 6 місяців.
  • Дотримання правил участі у ЗПТ.
  • Відмова від опіоїдних наркотичних засобів протягом останніх 6 місяців, що підтверджується результатами тестів.
  • Наявність негативних контрольних тестів на наркотики один раз на 3 місяця.
  • Регулярне відвідування кабінету ЗПТ та відсутність зауважень від медичних працівників.
  • Можливість безпечного зберігання препарату.
  • Впевненість у тому, що зменшення кількості відвідувань кабінету ЗПТ буде сприяти, а не перешкоджати подальші реабілітації та ресоціалізації клієнта.
  • Неможливість пересування за станом здоров’я.
  • Наявність довідки ЛКК ЗОЗ за місцем проживання щодо стану здоров’я, який ускладнює пересування хворого.

Вважливим моментом є той факт, що зазначений наказ відкриває можливість запровадити модель співфінансування ЗПТ та купувати препарат в аптеках у будь-якій місцевості Миколаївської області. Отже, напрацювання пілотного проекту на Первомайщині вже мають поширення результатів на всю територію області.

Нагадаємо, що реалізацією пілоту «Сталість ВІЛ-послуг» на Миколаївщині опікується команда фахівців БОМОФ «Здорова нація».

 

 

 

  • Цей веб-сайт був створений завдяки фінансовій підтримці Президентського плану невідкладних заходів, спрямованих на подолання СНІДу (PEPFAR), наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Угоди з проектом «Реформа ВІЛ-послуг у дії» № AID-121-A-13-00007. За зміст цього веб-сайту, який не обов’язково є відображенням поглядів PEPFAR, USAID або Уряду США, відповідає винятково ТОВ «Делойт Консалтінг» та його партнери-виконавці.
Copyright ©2015-2018 Реформа ВІЛ-послуг у дії.